Müjgan Gönül Fan Sitesi
Müjgan Gönül

Sitemize üye olarak hizmetlerimizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.
Üye olurken lütfen kuralları iyi okuyun.
10 saniyede üye olmak için tıklayın..


HERKESİN GÖZÜ BİZDE..HERZAMAN ZİRVEDE
 
AnasayfaSSSAramaKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 4+4+4=12 Sistemi

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
YazarMesaj
5414
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 20 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: 4+4+4=12 Sistemi   C.tesi Mayıs 12, 2012 1:17 pm

Son günlerde sürekli medyayı işgal eden konularından biri olan eğitim sistemi konusunda tartışmalar sonunda sona erdi. 4+4+4 eğitim sistemi kabul edildi. Bir kesim bunu hoş karşılarsan bir kesimde itirazlarını ,eylemlerini ,protestolarını kamuoyuna bildirdi. Mecliste yaşanan yumruk yumruğa kavgalarda cabası Smile

Kamuoyunda '4+4+4' olarak bilinen ve zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran kanun teklifi, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Genel Kurul'da 91 red, 1 çekimser oya karşın, 295 oyla kabul edilen kanuna göre, zorunlu ilköğretim çağı, 6-14 yaş yerine 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsayacak. Bu çağ, çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın eylül ayı sonunda başlayıp, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda bitecek.

İlköğretim; 4 yıllık zorunlu ilkokul ile 4 yıllık zorunlu ortaokuldan oluşacak.

8 yıllık okullarda, kesintisiz eğitim yapılan ilköğretim kurumları, artık ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar şeklinde kurulacak. Ancak ortaokullar, imkan ve şartlara göre ilkokul veya liselerle birlikte de kurulabilecek.

İlköğretimin, özel idare bütçelerinden yıllık gelirin en az yüzde 20'si oranında elde edilecek gelirleri; ortaöğretim kurumlarının arsa temini, binalarının yapım, bakım ve onarımı ile diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılacak.

İlköğretim ve Eğitim Kanunu'nda yapılan bu değişiklikler, Milli Eğitim Kanunu'nda da yapılıyor.

İmam-hatip ortaokulları

İlköğretim kurumları tanımlanırken, ''imam-hatip ortaokulları'' da bu tanımda yer aldı. Buna göre, ilköğretim kurumları; 4 yıllık zorunlu ilkokullar, 4 yıllık zorunlu ve farklı programlar arasında tercihe imkan veren ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarından oluşacak.

Ortaokullar ile imam-hatip ortaokullarında; lise eğitimini destekleyecek şekilde öğrencilerin yetenek, gelişim ve tercihlerine göre seçimlik dersler oluşturulacak. Ortaokul ve liselerde, Kur'an-ı Kerim ve ''Hz. Peygamberimizin hayatı'', isteğe bağlı, seçmeli ders olarak okutulacak. Bu okullarda okutulacak diğer seçmeli dersler ile imam-hatip ortaokulları ve diğer ortaokullar için oluşturulacak program seçenekleri, Bakanlıkça belirlenecek.

Ortaöğretim ise ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, mesleki ve teknik öğretim kurumlarını kapsayacak. Bu okulları bitirenlere, ortaöğretim diploması verilecek.

Zorunlu ortaöğretim, 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanacak. Bakanlar Kurulu, uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı erteleyebilecek.

Kanunla, ilgili kanundaki ''8 yıllık kesintisiz ilköğretim'' ibaresi ''ilköğretim ve ortaöğretim'' şeklinde değiştiriliyor ve ''8 yıllık kesintisiz'' ibaresi çıkarılıyor.

Kanun, üniversiteye girişteki katsayı uygulamasına ilişkin düzenlemeler de içeriyor. Buna göre, yükseköğretim kurumlarına giriş ve yerleştirme işlemleri, imkan, fırsat eşitliğini sağlayacak önlemleri almak kaydıyla, YÖK tarafından belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak.

Yükseköğretim kurumlarına, esasları YÖK tarafından belirlenen merkezi sınavlarla girilecek. Yerleştirme puanlarının hesaplanmasında adayların ortaöğretim başarıları dikkate alınacak. Ortaöğretim bitirme başarı notları en küçüğü 250, en büyüğü 500 olmak üzere ortaöğretim başarı puanına dönüştürülecek. Ortaöğretim başarı puanının yüzde 12'si, yerleştirme puanı hesaplanırken merkezi sınavdan alınan puana eklenecek.

Ortaöğretim kurumlarını birincilikle bitiren adaylar için mevcut kontenjanların yanı sıra YÖK kararı ile ayrı kontenjanlar belirlenebilecek.

Mesleki ve teknik orta öğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya bunlara en yakın olan mesleki ve teknik önlisans yükseköğretim programlarına sınavsız olarak yerleştirilebilecek. Bu öğrencilerin yerleştirilmesine ilişkin usul ve esaslar, Milli Eğitim Bakanlığının görüşü üzerine YÖK tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenecek.

Önlisans mezunları için ilişkili lisans programlarında belirlenmiş kontenjanın yüzde 10'unu geçmeyecek şekilde YÖK kararı ile her yıl dikey geçiş kontenjanı ayrılabilecek.

Yabancı uyruklu öğrenciler ile ortaöğretimin tamamını yurtdışında tamamlayan öğrencilerin yükseköğretim kurumlarına kabul usul ve esasları YÖK tarafından belirlenecek. Uluslararası andlaşmalar gereği Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında burslu olarak öğrenim görecek yabancı uyruklu öğrencilerin yerleştirme işlemleri YÖK tarafından yapılacak.

YÖK tarafından belirlenecek usul ve esaslara göre, belli sanat ve spor dallarında üstün kabiliyetli olduğu tespit edilen öğrenciler ile TÜBİTAK tarafından tespit edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda ödül kazanan öğrenciler, ilgili dallarda eğitim yapmak kaydıyla yükseköğretim kurumlarına yerleştirilebilecek.

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrenciler bakımından bu kurumların mezunlarının, YÖK tarafından belirlenen aynı meslek dalında yer alan yükseköğretim programlarına yerleşmelerinde, merkezi sınavlarda aldıkları puanlara ilave edilecek, ortaöğretim başarı puanı hesaplanmasında, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önceki mevzuat hükümleri uygulanacak.

Üniversitelerin adları değiştiriliyor

Yasayla, Rize Üniversitesi'nin adı ''Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi'', Kayseri Abdullah Gül Üniversitesi'nin adı ''Abdullah Gül Üniversitesi'', Zonguldak Karaelmas Üniversitesinin adı ''Bülent Ecevit Üniversitesi'', Konya Üniversitesinin adı da ''Necmettin Erbakan Üniversitesi'' şeklinde değiştiriliyor.

Eğitimde Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi Geliştirme Hareketi (FATİH) Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2015 yılı sonuna kadar yapılacak mal ve hizmet alımları ile yapım işleri Kamu İhale Kanunu'na tabi olmayacak. Alımlara ilişkin usul ve esaslar, iki bakanlığın müşterek hazırlayacağı yönetmelikle rekabete açık şekilde düzenlenecek.

DİNÇER: "TOPLUMDA İHTİYACIMIZI VE BEKLENTİLERİMİZİ KARŞILAYACAK OLAN YETENEKLİ ÇOCUKLAR YETİŞTİRECEĞİZ"

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, toplumda ihtiyacımızı ve beklentilerimizi karşılayacak olan yetenekli çocuklar yetiştirileceğini belirterek, "Bu kanun Türkiye'de halkla devletin barışmasının önünde önemli bir adım olarak tarihe geçecek. Biz halk ile devleti yaklaştırdık, barıştırdık. Bu yakınlaşma ve barışma devam ettikçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet ayakta kalmak için güçlü bir desteğe sahip olacak" dedi.

TBMM'de 4+4+4 kesintili eğitim sisteminin kabul edilmesi sonrası bir teşekkür konuşması yapan Dinçer, bugün kabul edilen kanunla Türk eğitim sisteminde bu zamana kadar tek tipleştirici yapıdan, daha demokratik, daha esnek yapıya geçişi onaylayan bir düzenleme yaptıklarını söyledi. Bugünden itibaren Türk eğitim sisteminde tek tip insan yetiştirilmeyecek. Bu ülkede ve toplumda ihtiyacımız olan ve beklentileri karşılayacak olan yetenekli çocuklarımızı yetiştireceğiz. Dünya ile rekabet edebilecek kabiliyetli gençlerin yetişmesi için adım atmış oluyoruz. Daha önemlisi her bir çocuğumuzun hayırlı birey olarak yetişmesini sağlanacak. İhtiyacım olan ve beklentilerimizi karşılayacak bilgi ve birikimli çocuklar yetişecek. Şahsi kanaatim bu kanun Türkiye'de halkla devletin barışmasının önünde önemli bir adım olarak tarihe geçecek. Biz halk ile devleti yaklaştırdık, barıştırdık. Bu yakınlaşma ve barışma devam ettikçe Türkiye Cumhuriyeti ilelebet ayakta kalmak için güçlü bir desteğe sahip olacak" dedi.İŞTE O 14 MADDE

5 yaşını bitiren okula başlar


MADDE 1 Mecburi ilköğretim çağı, 6-13 yaş grubunu kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yıl sonu biter.

MADDE 2 İlköğretim; 4 yıl süreli ve zorunlu ilkokul ve ortaokuldan oluşur.

MADDE 3 İlköğretim kurumlarının ilkokul ve ortaokulların bağımsız kurulması esastır. Ancak şartlara göre liselerle de kurulabilir.

MADDE 4 Büyüklüğüne' ibaresi 'ilkokul ve ortaokullar birlikte veya ayrı oluşlarına, büyüklüğüne' şeklinde değiştirildi.

MADDE 5 Gelirler, il özel idarelerince, ortaöğretim kurumlarının arsa temini, bina, bakım, onarımı ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması için de kullanılır.

MADDE 6 İlköğretim 5,6,7 ve 8. sınıflarında eğitim görenler eğitimlerini bu kurumlarda tamamlar.

MADDE 7 Mecburi ilköğretim çağı 6-13 yaş grubundaki çocukları kapsar. Bu çağ çocuğun 5 yaşını bitirdiği yılın Eylül ayı sonunda başlar, 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiği yılın öğretim yılı sonunda biter.

MADDE 8 İlköğretim; ilkokul ve ortaokul olarak bağımsız okullar halinde kurulacak. Ancak imkan ve şartlara göre, ilkokul, ortaokul veya liselerle birlikte de kurulabilir.

MADDE 9 "İlköğretim kurumları; 4 yıl süreli ve zorunlu ilkokullar ile 4 yıl süreli ve zorunlu farklı programlar arasında tercih imkanı veren okullar imam-hatip okullarından oluşur. Ortaokul ve liselerde Kur'an-ı Kerim ve Hz. Peygamberimizin hayatı, seçmeli ders olarak okutulur.

MADDE 10 "Ortaöğretim, ilköğretime dayalı, 4 yıllık zorunlu, örgün veya yaygın öğrenim veren genel, meslekî ve teknik öğretim kurumlarının tümünü kapsar. Bu okulları bitirenlere ortaöğretim diploması verilir.

MADDE 11 Zorunlu ortaöğretim 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren uygulanmaya başlanır. Bakanlar Kurulu uygulamayı bir eğitim-öğretim yılı ertelemeye yetkilidir.

MADDE 12 Mesleki Eğitim Kanununun 18. maddesinde yer alan "yüzde onundan fazla" ibaresi madde metninden çıkarıldı.

MADDE 13 '8 yıllık kesintisiz ilköğretim' ibaresi 'ilköğretim ve ortaöğretim' şeklinde değiştirildi.

MADDE 14 Meslek lisesi mezunlarına üniversite giriş sınavında verilmesi öngörülen yüzde 4'lük ek puan tamamen kaldırıldı.


NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR,BAZEN KENDİNDEN SONRA GELEN HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR...
Dila & Tarık
ONLARIN AŞKI HİÇ BİR ZAMAN SON BULMAYACAK...Sayfa başına dön Aşağa gitmek
5414
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 20 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   C.tesi Mayıs 12, 2012 1:19 pm

Kur'an-ı Kerim dersi nasıl okutulacak?


Seçmeli ders olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen Kur'an-ı Kerim ve 'Siyer'in (Hz.Muhammed'in hayatı) nasıl okutulacağı tartışılmaya başlandı. Kur'an-ı Kerim ve siyer için müfredat hazırlanacak.
Kur'an-Kerim ve siyer derslerinin seçmeli ders olarak TBMM'de kabul edilmesinin ardından merak edilen konuların başında hiç şüphesiz Kur'an-ı Kerim derslerinin nasıl okutulacağı geliyor.
TALİM TERBİYE İNCELEME YAPACAK

Kuran-ı Kerim ve siyer (Hz. Muhammed'in hayatı) derslerinin seçmeli olarak kabul edilmesinin ardından gözler hazırlanacak müfredata çevrildi.

Vatan'da yer alan habere göre; seçmeli 2 dersin müfredatının Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanacağı ve Talim Terbiye Kurulu'na sunulacağı öğrenildi. Talim Terbiye'nin yapacağı incelemenin ardından ders programı kabul edilerek yayımlanacak. Henüz yasa yürürlüğe girmediği için okullarda bu iki seçmeli dersin nasıl işleneceği de netleşmedi.

Ancak sistemin ana hatlarının şöyle planlandığı öğrenildi:

- İmam hatip liselerinde geniş bir programla verilen Kuran-ı Kerim dersinin "sadeleştirilmiş" hali yine liselerde seçmeli olarak, "basitleştirilmiş" hali de ortaokullarda seçmeli olarak öğretilecek.
2 SAAT KURAN, 2 SAAT SİYER

- Kuran dersinin haftada 2 saat, siyer dersinin de yine haftada 2 saat olarak verilmesi planlanıyor.

- İmam hatiplerde 1 yılda 180 saat olarak verilen ders seçmeli olması durumunda liselerde yılda 72, ortaokullarda ise yılda 48 veya 56 saat verilecek.

- Öğrenciler ortaokul 1. sınıftan itibaren bu seçmeli dersleri alabileceği gibi, bu derslere ileriki sınıflarda da seçmeli olarak başlama hakkına sahip olacak. Buna göre öğrenci sadece 1 öğretim yılında seçebileceği gibi, 8 yıl boyunca da iki seçmeli dersi görebilecek. Bu durumda ilerleyen yıllarda dersler daha kapsamlı işlenecek.

- Ortaokuldaki 5, 6, 7,8. sınıflarla ve liselerdeki 9, 10, 11, 12. sınıflar için her yıl ayrı ayrı müfredat programı hazırlanacak.

- Kuran-ı Kerim dersi Arapça ve Türkçe mealiyle birlikte işlenecek.

- İlk alındığı yılda ilk ünite "Kuran Okumaya Giriş" olacak.

-Seçmeli dersi alan öğrencilere hemen Kuran verilip okutmaya başlatılmayacağı "Kuran'ı doğru okuma", "Kuran harflerinin isimleri", "harflerin kelime içindeki yazılış biçimleri" gibi konu başlıklarında öncelikle okunmasına yönelik üniteler işlenecek.

Bakanlık yetkilileri, ortaokullarda okutulacak Kuran ve siyer derslerinin oldukça basitleştirileceği ve çocukların yaşlarına uygun şekilde verileceğini ifade etti.

Hazırlanacak müfredat temel olarak "Okuma", "Anlama", "Ezberleme" temelinde oluşacak. "Kuran Okumaya Giriş", "Okunacak Sözler ve Dualar", "Kuran-ı Kerim'i Doğru ve Güzel Okuma: Tecvit" gibi üniteler işlenecek.
ARAPÇA DERSİ 4'TEN BAŞLAYACAK

Bakanlık 2012-2013 yılında uygulanmak üzere İlköğretim Arapça müfredatı ders programını hazırlamıştı. Bu programa göre 4. sınıfta öğrenciler bu seçmeli derse girip Arapça öğrenmeye başlayabilecek. Kuran ve Siyer dersleri de öğrencilere 5. sınıftan itibaren verileceğinden öğrenci temel Arapçayı öğrenerek de ortaokul bölümüne başlayabilecek.NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR,BAZEN KENDİNDEN SONRA GELEN HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR...
Dila & Tarık
ONLARIN AŞKI HİÇ BİR ZAMAN SON BULMAYACAK...Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Tuğba
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1785 Rep Gücü : 2175 Başarı Sistemi : 200 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 23/10/11 Lakap : ... Nerden : ... İş/Hobiler : ... Yorum : hayat, hayaller, kırıklıklar, umutlar, dünya, aşk, bulantı, ilişkiler, siyaset, sinema, can sıkıntısı...

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   C.tesi Mayıs 12, 2012 4:19 pm

yeni nesil öğrencilerin eğitiminin görüntüde 12 yıla çıkaran ama çocukların 4 yıllık ilk eğitimden sonra evlerine kapatılmasını sağlayan 4+4+4 proje olmuş ..sözde çocuklarımızın okumasını destekleyip 18 yaşından küçük verilmemesi için kampanyalar düzenlerken bu proje tam tersi 18 yaşını doldurmadan çocuk yaşta evliliğe zorlamalarını çoğalmasına sebep olacaktır diye düşünüyorum ..ne diyelim hayırlısı olsun....


....................................................................

....................................................................


beni biraz anlasaydın;
...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
5414
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 20 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 12:45 pm

Tuğba demiş ki:
yeni nesil öğrencilerin eğitiminin görüntüde 12 yıla çıkaran ama çocukların 4 yıllık ilk eğitimden sonra evlerine kapatılmasını sağlayan 4+4+4 proje olmuş ..sözde çocuklarımızın okumasını destekleyip 18 yaşından küçük verilmemesi için kampanyalar düzenlerken bu proje tam tersi 18 yaşını doldurmadan çocuk yaşta evliliğe zorlamalarını çoğalmasına sebep olacaktır diye düşünüyorum ..ne diyelim hayırlısı olsun....

Sana katılıyorum Tuğba kardeşim. Bu sistem doğu ve güneydoğu bölgesindeki kız çocukları için çok güzel olmuş. Bu bölgede zaten anne ve babalar 8 yıllık zorunları eğitimi bitirdikten sonra kız çocuklarını evlendiriyorlar. Bu açıdan artık kız çocukları 8 yıllık zorunlu eğitimden sonra zorla evlenmiyecekler. Zaten lise bittikten sonra kız çocuklarımız 18 yaşında olacaklar. Yani yetki verme kararları onlarda olacakları için ister evlenirler ister evlenmezler.


NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR,BAZEN KENDİNDEN SONRA GELEN HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR...
Dila & Tarık
ONLARIN AŞKI HİÇ BİR ZAMAN SON BULMAYACAK...Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Tuğba
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1785 Rep Gücü : 2175 Başarı Sistemi : 200 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 23/10/11 Lakap : ... Nerden : ... İş/Hobiler : ... Yorum : hayat, hayaller, kırıklıklar, umutlar, dünya, aşk, bulantı, ilişkiler, siyaset, sinema, can sıkıntısı...

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 1:35 pm

5414 demiş ki:
Tuğba demiş ki:
yeni nesil öğrencilerin eğitiminin görüntüde 12 yıla çıkaran ama çocukların 4 yıllık ilk eğitimden sonra evlerine kapatılmasını sağlayan 4+4+4 proje olmuş ..sözde çocuklarımızın okumasını destekleyip 18 yaşından küçük verilmemesi için kampanyalar düzenlerken bu proje tam tersi 18 yaşını doldurmadan çocuk yaşta evliliğe zorlamalarını çoğalmasına sebep olacaktır diye düşünüyorum ..ne diyelim hayırlısı olsun....

Sana katılıyorum Tuğba kardeşim. Bu sistem doğu ve güneydoğu bölgesindeki kız çocukları için çok güzel olmuş. Bu bölgede zaten anne ve babalar 8 yıllık zorunları eğitimi bitirdikten sonra kız çocuklarını evlendiriyorlar. Bu açıdan artık kız çocukları 8 yıllık zorunlu eğitimden sonra zorla evlenmiyecekler. Zaten lise bittikten sonra kız çocuklarımız 18 yaşında olacaklar. Yani yetki verme kararları onlarda olacakları için ister evlenirler ister evlenmezler.

nasıl yani?ben anlamadım ne demek istediğini? zaten evlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlardı ama okul zorunluydu diye okulun bitmesini bekliyorlardı ..şimdi onuda beklemeye gerek bırakmadılar e şimdi artık düşünemiyorum türkiyenin durumunu aslında türkiyenin duruunu değil madur olan kızlarımızın durumunu ...


....................................................................

....................................................................


beni biraz anlasaydın;
...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
5414
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 20 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 7:03 pm

Ben Güneydoğu bölgesinde yer alan şehirlerden biri olan Diyarbakır 'da oyturuyorum. Bu bögede oturan arkadaşlarımın ve tanıkdıklarımın hemen hemen hepsinin ailesi çocuklarını erken yaşta evlendiriyorlar. Hatta seninde dediğin gibi 8 yıllık zorunlu eğitimi bitirmeden zorla kız çocuklarını evlendiren aileler bile var. Ama eski M.E.B.bakanı " Nimet Çubukçu " çocuklarını okula göndermeyen veya 8 yıllık zorunlu eğitimi bitirmeden çocuklarını okuldan alan ve evlendiren aileleye 60-65 tl para cezası uygulamasını başlattı. birde birgünlük okula göndermeme parası. eee... kız çocukların erken yaşta evlendiren ailelerde bu parayı ödeyemecekleri için mecburen çocuklarını okula gönderiyorlar 8yıllık zorunlu eğitimi bitirsinler diye . Bu 8 yıllık mecburi eğitimi kızları bitirir bitirmez evlendiriyorlar.

benim bir arkadaşım var. onun ailesi 8 yıllık mecburi eğitimi bitirir bitirmez çocuklarını evlendirdiler. ama şimdi 8 yıllık mecburi eğitime 4 yıl daha mecburi eğitim eklenince çocuklarını 8 yıllık zorunlu eğitimi bitirir bitirmez evlendirmeyecekler. 8 yıllık zorunlu eğitimi bitiren bir kız çocuğu kaç yaşında oluyor. 13-14 değilmi . eee daha ailesinin yetkisinde olduğu için söz sahibi olmuyor. ama şimdi 8 yıllık zorunlu eğitime 4 yıl daha eklenince çocuklar 18 yaşında olacakları için ailesinin yetkisinde olmayacaklar. kendi kararlarını kendileri verecekler ve yasal haklarını kullanabilecekler. 12 yıllık mecburi eğitimi bitirdikten sonra çocuklarını zorla evlendirmek isteyen ailelerde çocuk eğer evlenmek istemiyorsa yasal haklarını geniş alanda kullanabileceği için ailesini şikaret edebilir ve evlenmez.
yani kısaca kız çocukları bu yasa ile birlikte erken yaşta ( 13-14 yaşında )evlenmeyecekler.


NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR,BAZEN KENDİNDEN SONRA GELEN HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR...
Dila & Tarık
ONLARIN AŞKI HİÇ BİR ZAMAN SON BULMAYACAK...Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Tuğba
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1785 Rep Gücü : 2175 Başarı Sistemi : 200 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 23/10/11 Lakap : ... Nerden : ... İş/Hobiler : ... Yorum : hayat, hayaller, kırıklıklar, umutlar, dünya, aşk, bulantı, ilişkiler, siyaset, sinema, can sıkıntısı...

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 7:18 pm

valla bilmiyorum artık ..zamanla görecez herşeyi....


....................................................................

....................................................................


beni biraz anlasaydın;
...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
5414
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 466 Rep Gücü : 740 Başarı Sistemi : 1 Yaş : 20 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 21/06/11 Lakap : ŞUŞU Zodyak : Aslan çin astrolojisi : Manda Doğum tarihi : 06/08/97 Nerden : diyarbakır İş/Hobiler : bisiklet sürmek ve kitap okumak Yorum : eger bu iki hobimide iyi birşekilde yaparsam hem elimi iyileştiriyim hemde okumamı

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 7:20 pm

aynen... bakalım ne kadar faydalı olacak.......... ehe


NOKTA HER ZAMAN BİR SON DEMEK DEĞİLDİR,BAZEN KENDİNDEN SONRA GELEN HARFİN , BÜYÜK OLACAĞINI GÖSTERİR...
Dila & Tarık
ONLARIN AŞKI HİÇ BİR ZAMAN SON BULMAYACAK...Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Tuğba
Moderatör
Moderatör
avatar

Mesaj Sayısı : 1785 Rep Gücü : 2175 Başarı Sistemi : 200 Cinsiyet : Kadın Kayıt tarihi : 23/10/11 Lakap : ... Nerden : ... İş/Hobiler : ... Yorum : hayat, hayaller, kırıklıklar, umutlar, dünya, aşk, bulantı, ilişkiler, siyaset, sinema, can sıkıntısı...

MesajKonu: Geri: 4+4+4=12 Sistemi   Paz Mayıs 13, 2012 7:50 pm

bakalım ..


....................................................................

....................................................................


beni biraz anlasaydın;
...

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
4+4+4=12 Sistemi
Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
Müjgan Gönül Fan Sitesi :: HER TELDEN :: Güncel-
Buraya geçin: